Středisko kulturních služeb Svitavy

Aktuality

15.03.2018 - Divadelní abonentní cyklus – změny termínů

Divadelní abonentní cyklus – změny termínů

 

Vážení návštěvníci Divadelního abonentního cyklu, v této sezóně (Jaro – Léto 2018)
nastaly změny termínů u dvou inscenací:

 

Představení brněnského HaDivadla – Strýček Váňa
nový termín:    7. KVĚTNA.

 

Představení pražského Divadla Kalich – Božská Sarah
nový termín:    13. ČERVNA

 

Abychom vás v budoucnu mohli o nastalých změnách lépe informovat, dovolujeme si vás požádat o aktuální čísla vašich mobilních telefonů. Sdělte nám je do konce dubna na recepci Fabriky: tel.: 461 535 220, e-mail: recepce@kultura-svitavy.cz

 

Děkujeme vám a těšíme se na viděnou v pondělí 7. května.
 

Poslední aktualizace: 15.03.2018

19.03.2018 - Duben - měsíc festivalů a příjemných setkání......

 

Duben – měsíc festivalů a příjemných setkávání…


Milí přátelé,můžeme napsat, že letošní duben bude opět a zase ve znamení přehlídek. Tedy v našem městě a převážně ve Fabrice., Trámu , Tyjátru a kině. Přivítáme studentské, dětské a loutkové divadelní soubory z našeho kraje i odjinud na postupových přehlídkách, pozvali jsme amatérské filmaře na soutěžní promítání, setkáme se opět se špičkovými amatérskými pěveckými sbory, pozveme folkové a country muzikanty na krajskou Portu. Ale vezměme to pěkně podle kalendáře:

6.-7. dubna: Svitavský Fanda -Krajská přehlídka mladého amatérského divadla.


Postupové kolo na celostátní přehlídky experimentujícího divadla Šrámkův Písek, přehlídky studentských divadelních souborů Mladá scéna Ústí nad Orlicí a divadel poezie Wolkerův Prostějov.
Svitavský Fanda je s námi už devátým rokem a myslím, že je nám spolu dobře. Přichází vždy na začátku dubna.  Potkáte ho ve Fabrice a v Trámu. Letos za ním přijedou mladé soubory z Brna, Ústí nad Orlicí, Olomouce a přijdou i svitavští … V porotě letos zasednou Kamila Konývková, Tomáš Žižka a Kamil Bělohlávek.  Přihlášených souborů je právě nyní pět.  Fandu doprovodí  již tradičně znělka australských AC/DC!

 

12. – 14. dubna: Svitavský dýchánek – krajská postupová přehlídka dětského a loutkového divadla Pardubického kraje   Letos ve Svitavách podeváté. Fabrika, Trám.  Takový bude letošní Svitavský dýchánek. Letos počtvrté to bude zároveň krajská přehlídka loutkářských souborů Pardubického kraje. A zároveň  krajská přehlídka dětských divadelních souborů. Pro nás pořadatele je důležité, že Svitavský dýchánek je nadechnutím k Dětské scéně – národní přehlídce dětských divadelních souborů. Vloni byla ve Svitavách posedmé a letos osmý rok v našem městě…  od 8. do 14. června!
Na Svitavský dýchánek 2018 se v tuto chvíli hlásí: Céčko Svitavy, Majto Žamberk, Dramaťáček pana Heřmana Heřmanův Městec, No Name Česká Třebová, Paramian Svitavy, Smetánka Hlinsko a možná i Naopak Svitavy…
   A v porotě– Jiřina Lhotská, Luděk Richter a Jan Karaffa.

 

21.-22.dubna: FAPS 2018
Třináctý ročník mezinárodního Festivalu amatérských pěveckých sborů proběhne v kulturním centru Fabrika ve dnech 20. a 21. dubna 2018. Každé dva roky ho pořádá Středisko kulturních služeb města Svitavy ve spolupráci se svitavskými sbory především jako oslavu sborového zpívání. Do Svitav se sjíždějí vybrané sbory z České republiky i ze zahraničí a přidávají se k pořádajícímu sboru DALIBOR, aby společně provedly významné, většinou vokálně instrumentální dílo. V pátek se všechny zúčastněné sbory již tradičně představí na Přehlídkovém koncertě v krátkých programech, do kterých letos na přání členů pořádajícího sboru zařadí mimo jiné české a slovenské sborové skladby, aby si připomněly 100. výročí založení samostatného Československa. Po několika letech se na program letošního festivalu vrací Koncert dětských pěveckých sborů, tentokrát v mezinárodním obsazení. Těžištěm festivalu je práce na společné skladbě, kterou sbory provedou na sobotním Slavnostním koncertě. Třináctý ročník bude zcela netradiční, zazní oblíbené melodie z českých a světových muzikálů, např. z Noci na Karlštejně, Starců na chmelu, z muzikálu Kdyby tisíc klarinetů, z West side story Leonarda Bernsteina, Hello Dolly Jerryho Hermana, z Fantoma opery, Koček, Jesus Christ Superstar, Vlasů a Evity Loyda Webera. V sólových partech se představí svitavští rodáci zpěvačka Jana Musilová a muzikálový herec Jiří Ressler. Všechny účinkující doprovodí Mladý Týnišťský Big Band pod vedením Pavla Plašila.
Zúčastněné pěvecké sbory
ČERVÁNEK Svitavy, sbm. Karel Sax
DALIBOR Svitavy, sbm. Miroslava Ducháčková
K dur Kuřim, sbm. Jiří Šon
Lanškrounský smíšený sbor, sbm. Vladimíra Jetmarová
Smíšený sbor JITRO Hradec Králové, sbm. Jan Fajfr
SYxtet Svitavy, umělecká vedoucí Veronika Plívová
VOCATUS ECUMENIS městyse Jimramov, sbm. Oldřich Růžička

 

27. dubna: 65. Český videosalón – krajské kolo soutěže neprofesionální filmové tvorby.


Každý rok zveme nadšené amatérské filmaře všech žánrů jako je dokument, reportáž, hraný film, experiment, animovaný a videoklip do svitavského kina Vesmír, kde se v minulosti pořádala i tato soutěž národní. Přehlídka se vrátila v podobě krajské soutěže pro kraje Pardubický a Olomoucký, otevřená je však i autory z krajů , ve kterých se letos nepovedla soutěž uspořádat.
Letošní porota v čele s Mariánem Polákem, autorem dokumentu Planeta Česko, a dalšími tvůrci filmu se na vaši tvorbu těší v opět modernizovaném kině . Hodně inspirace při práci a na shledanou ve Vesmíru!


28. dubna: PORTA – oblastní kolo


přehlídky folkové, trampské a country hudby pořádáme ve Svitavách od devadesátých let minulého století. V roce 1994 proběhlo ve Svitavách naposledy celostátní finále Porty. Od té doby pořádáme krajská kola této soutěže – pro kraje Pardubický a Královéhradecký.
V roce 1998 jsme Portu pořádali v divadle Trám, před tím v Bílém domě. Od roku 1999 probíhala Porta v Ottendorferově domě. V roce 2009 jsme přešli do Fabriky Svitavy a v roce následujícím se vrátili do Ottendorferova domu. Od roku 2012 pořádáme Portu v alternativním klubu Tyjátr.
Pravidla soutěže však umožňují, že se soutěže mohou zúčastnit muzikanti z celé republiky. Soutěž je jednodenní a účastní se jí každý rok kolem deseti muzikantů a skupin. Zatím máme dvanáct přihlášených interpretů a kapel. Letošní kolo hodnotí porota složená ze zkušených muzikantů ze Svitav a nejen Pardubického kraje: Stáňa Plívová, Dáša Veselá, Miloš Dvořáček, David Fiedler a Jiří Karas Pola (frontman kapely Poutníci).
Na závěr soutěžního dne vždy proběhne galakoncert, na kterém vystoupí vítězná kapela. K hudebnímu slovu se také dostanou porotci Miloš Dvořáček a David Fiedler a vše zakončí skupina Poutníci!
A tak přejme všem mladým divadelníkům, muzikantům a  filmařům hodně štěstí na přehlídkách a zpěvákům pohodu. A hlavně: příjemné setkání ve Svitavách!     

Mirka Ducháčková, Dagmar Schulzová, Vladislav Steinbauer, Petr Mohr

Poslední aktualizace: 19.03.2018

« 1 2 »

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.