Středisko kulturních služeb Svitavy

Aktuality

16.05.2018 - LUKÁŠ VONDRÁČEK Larry Weng (USA), Kana Okada (Japonsko)

    Lukáš Vondráček

 Mimořádný klavírní koncert ve středu 6.   června  v 19:00 hodin ve Fabrice Svitavy
 Jako hosté vystoupí: Larry Weng (USA), Kana   Okada (Japonsko)
 Dělám muziku hlavně pro sebe, nemůžu bez      ní žít.

  Lukáš Vondráček

 Narodil se 21. října 1986 do hudební rodiny v   Opavě, matka Libuše byla korepetitorkou   Slezského divadla a otec vyučoval hru na   klavír  na královéhradecké univerzitě.  Byl   označován za zázračné dítě. Na klavír začal   hrát ve dvou letech, již ve čtyřech letech měl   své první veřejné vystoupení, kdy v Opavě   hrál  dětské skladby Schumanna a   Čajkovského.
 Vystupoval jako sólista se Státní filharmonií   Brno či Janáčkovou filharmonií Ostrava. V   osmi  letech poprvé natáčel pro Českou   televizi  a Český rozhlas a také zvítězil v   soutěži Prague Junior Note. V roce 1995 se   jako devítiletý stal absolutním vítězem soutěže   Amadeus v Brně pro klavíristy do 11 let a   celostátního kola soutěže základních   uměleckých škol v Liberci. O rok později vyhrál   mezinárodní klavírní soutěž v Košicích.   Koncem roku 1998 vystoupil se čtyřmi recitály   v Německu, na začátku ledna 1999   koncertoval  v Polsku a v druhé polovině téhož   roku absolvoval měsíční turné v Británii a USA.
 Ministerstvo školství mu neumožnilo nastoupit   ke studiu konzervatoře v sedmi letech,   základní  školu tedy absolvoval s individuálním   plánem, vedle klavíru se věnoval studiu   angličtiny a němčiny. Ve třinácti letech už díky   rektorské výjimce začal studovat hudební obor   na pedagogické fakultě Ostravské univerzity.   Dále studoval na vídeňské konzervatoři pod   vedením Petera Barcaby a na akademii v   Katovicích ve třídě Andrzeje Jasinského. V   roce 2012 pod vedením Hung-Kuan   

Chenaabsolvoval New England Conservatory   v  Bostonu, kde také žije.

První CD s nahrávkami Lukáše Vondráčka vyšlo v jeho 11 letech. V roce 2002 debutoval jako patnáctiletý s Českou filharmonií na koncertě v pražském Rudolfinu pod vedením dirigenta Vladimira Ashkenazyho. Ten mu také dával soukromé lekce a výrazně jeho kariéru ovlivnil. Prohlásil o něm, že „takový klavírista se rodí jednou za třicet let“. V roce 2003 Vondráček vyrazil na americké turné, při němž vystoupil v newyorské Carnegie Hall. V roce 2004 mu u společnosti Octavia Records vyšla první komerční nahrávka se skladbami Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Franze Liszta, Leoše Janáčka a Ernő Dohnányiho.
V roce 2009 získal cenu poroty v mezinárodní soutěži Vana Cliburna v Texasu. V březnu 2010 zvítězil v americké soutěži Hilton Head International Piano Competitiona v roce 2012 získal současně první cenu, velkou cenu i čtyři speciální ceny v mezinárodní klavírní soutěži UNISA Vodacom v jihoafrické Pretorii.
V květnu 2016 se Vondráček stal vítězem prestižní klavírní soutěže královny Alžběty v belgickém hlavním městě Bruselu. 16. října 2016 vysílala německo-francouzská televizní stanice Arte Vondráčkovu interpretaci Klavírního koncertu č. 3 Ludwiga van Beethovena.

Poslední aktualizace: 16.05.2018

« 1 2 »

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.