Středisko kulturních služeb Svitavy

Kulturní nabídka, červen 2018

06.06.2018 St v 19:00 hod. LUKÁŠ VONDRÁČEK Larry Weng (USA), Kana Okada (Japonsko)

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 240 Kč, 120 Kč KPH a ZUŠ 60 Kč

Rezervovat vstupenky

06.06.2018 St v 16:00 hod. Večer pod lucernou s….historikem prof. Jiřím Kocianem

 

Místo konání: Fabrika Svitavy - (učebna č.4 - Aula )

Vstupné: Dobrovolné

08.06.2018 - 14.06.2018 DĚTSKÁ SCÉNA 2018

 

47. celostátní přehlídka dětského divadla a 47. celostátní přehlídka dětských recitátorů

Místo konání: Fabrika, divadlo Trám, kino Vesmír a Farní stodola

13.06.2018 St v 19:00 hod. Divadlo Kalich (Praha) John Murrell: BOŽSKÁ SARAH

 

Slavná hra o posledním létě proslulé herečky

 

Silnou a působivou hrou Božská Sarah si herecká legenda Iva Janžurová plní dlouholetý profesní sen, dvacet let si četla tento výjimečný text a zvažovala své síly, kdy se do něj pustit. Příběh posledního léta světově proslulé herečky a vyhlášené skandalistky Sarah Bernhardtové režíruje Alice Nellis jen krátký čas poté, co s velkým úspěchem společně s Ivou Janžurovou inscenovala ve Stavovském divadle Audienci u královny.
Iva Janžurová prozrazuje: „Asi je to netrpělivé, toužené, ale i obávané rozhodování mnoha hereček, jak a kdy vyprostit z nádherného scénáře Johna Murrella svoji kreaci, svoji představu o Sarah Bernhardtové. V rozmarném dialogu ze závěru hry říkají si ona a Oscar Wilde: Myslíte, že lidé,
kteří budou žít po nás - vlastně už žijí - že ti lidé nové doby pochopí, co jsme byli zač, v co jsme doufali, co jsme chtěli dokázat? Že pochopí to naše radostné sobectví, radostnou nevědomost?”
Chceme se o to pokusit spolu s vámi, našimi diváky. Budete se bavit, budete se spolu se Sarah cítit spalováni sluncem v její rezidenci na ostrově u bretaňského pobřeží, cestovat s ní jejím vlastním vlakem pětkrát křížem krážem Severní i Jižní Amerikou a sledovat statečnou cestu ženy ověnčené světovou slávou, ale i ženy sčítající nezdary a rány, které takový velký osud přináší.
Sarah ve spolupráci se svým Pitouem - asistentem, sekretářem, sluhou a kdovícoještě v jedné osobě (tuto roli alternují Kryštof Hádek a Igor Orozovič) - píše své memoáry. “Najala jsem si vás, abyste mi pomáhal,” opakuje Sarah nemotornému, ale oddanému asistentovi a mučí ho i zbožňuje! A úkoly, kterými ho energicky zasypává a které se jeví být často nad jeho síly, jsou zdrojem komediálnosti celého večera.
autor: John Murrell, překlad: Alice Nellis, režie: Alice Nellis, scéna: Matěj Cibulka,kostýmy: Kateřina Štefková, hudba: Jan Ponocný

Hrají:
Sarah Bernhardtová ….. Iva Janžurová
Georges Pitou ….. Kryštof Hádek / Igor Orozov

 

http://www.divadlokalich.cz/

 

předprodej vstupenek od 30.5. recepce Fabrika a MIC Svitavy

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 400 Kč

19.06.2018 Út v 19:00 hod. Divadlo Járy Cimrmana Cimrman / Smoljak / Svěrák: AFRIKA aneb Češi mezi lidožravci

 

V pořadí objevů čtrnáctá Cimrmanova hra nás zavede do nitra kontinentu téměř nedotčeného civilizací. Čeští cestovatelé se tu setkají s podivným kmenem lidojedů a málem skončí na jejich jídelním lístku. Příslušníci tohoto kmene jsou zvláštní ve dvou směrech: svým vzhledem a svou neobyčejnou učenlivostí. Tyto vlastnosti umožnily Cimrmanovi vyřešit jazykové a inscenační problémy s elegancí, jakou mu ostatní světoví dramatikové mohou jen závidět. Kdyby takové téma zpracoval dejme tomu G. B. Shaw, strávili by diváci v hledišti 5 až 7 hodin. Cimrman tu vystačil (nepočítáme-li úvodní vědecký seminář) s pouhou hodinou. Poprvé v historii Divadla Járy Cimrmana vystupuje na jevišti i živé zvíře.
Režie: Ladislav Smoljak, výprava a kostýmy: Jaroslav Weigel

Hrají:
Dr. Emil Žába: Zdeněk Svěrák
Cyril Metoděj .... Petr Brukner nebo Petr Reidinger
Baron Ludwig von Úvaly u Prahy .... Bořivoj Penc
Bohuslav Puchmajer .... Genadij Rumlena nebo Marek Šimon
Náčelník Líná Huba .... Jan Hraběta
Uku .... Václav Kotek
Lele .... Robert Bárta

 

http://www.cimrman.at/

 

Délka představení: 120 minut (s přestávkou)

Předprodej vstupenek od  5.6.v recepci Fabrika a MIC Svitavy

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 400 Kč

23.06.2018 So Svitavská klapka 7. ročník festivalu neprofesionálního filmu

 

Svitavská klapka je festivalem neprofesionálního filmu, kde svou tvorbu prezentují mladí talentovaní autoři nejen z okolí Svitav, ale z celé České republiky a Slovenska. Festivalový večer je rozdělen do několika filmových bloků, ve kterých se osobně představují autoři jednotlivých filmů a na závěr jsou nejlepší filmy oceněny porotou. Na oceněné filmaře čekají hodnotné ceny a "Svitavské klapky".
Večer však není „jen“ o filmech, prostor dostávají také kapely, které se starají o zábavu po skončení filmových bloků v klubu Tyjátr v budově kina. V rámci programu festivalu se na stejném místě pořádají i fotografické a další výtvarné výstavy.
Součástí festivalu je soutěž pro žáky ZŠ a SŠ Svitavská klapka Junior. Kromě hodnotných cen mají výherci především možnost představit svůj film veřejnosti a v rámci programového bloku ho promítnout na velkém plátně svitavského kina.
Festival je neziskový, vstup na všechny projekce je zdarma.

 

https://www.svitavskaklapka.cz/

Místo konání: kino Vesmír, Alternativní klub Tyjátr

24.06.2018 Ne v 16:00 hod. Promenádní koncert v parku Jana Palacha

 

Zahraje Žákovský dechový orchestr Pivoňka ze ZUŠ Svitavy a Jarda
Gang pod vedením Jaroslava Dvořáka.

Místo konání: Park Jana Palacha

Vstupné: volný

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.