image

CRIPPLE CREEK CLOGGERS + JITŘENKA

Mezinárodní folklorní festival Čermenské slavnosti

event 17. 6. 2024 schedule 9:30 location_on KC Fabrika

V rámci 35. Mezinárodní folklorního festivalu Čermenské slavnosti vystoupí soubory CRIPPLE CREEK CLOGGERS z města Murfreesboro v Tennessee / USA a soubor JITŘENKA z Dolní Čermné.


CRIPPLE CREEK CLOGGERS

Murfreesboro, TENNESSEE- USA

Taneční skupina (www.cripplecreekcloggers.org) byla založena v roce 1967. Cílem je zachování, prezentace i výuka tradičního stylu čtvercového tance s „clogging“ krokem, typickým v oblasti Apalačských hor.

Právě Tennessee se nachází v srdci oblasti Apalačských hor ve Spojených státech, která se táhne od Georgie po Maine. Tento tanec se provádí v kruhu, muži s partnerkami a také i jednotlivě jako tanečníci předvádějí "buck dancing", což znamená pro každého tanečníka šanci ukázat svůj vlastní styl. Přitom jedna osoba vyvolává a naznačuje ostatním, co mají tančit.

Tento druh tance vznikl mezi obyvateli uvedeného regionu, kteří obývali sruby, roztroušené po lesích. Velká část z nich je anglického původu. Clogging znamená důrazné došlapování botami tanečníků na tvrdý povrch. Tanečníci často používají kovové špičky na botách, aby zvýraznili nášlap. Jedná se tanečně o dynamický styl stepu. Clogging je mladý, živý, skákavý a veselý styl tance s plechy na botkách, který zaujme svou dynamikou, dravostí a v kombinaci s dobrou hudbou se stává jedinečným zážitkem jak pro znalce, tak i pro nezaujatého diváka.

Kroje jsou tradiční pro vesničany a farmáře z počátku 19. století.

Cripple Creek Cloggers reprezentoval Tennessee ve všech dalších 47 kontinentálních státech USA. Vystupovali na mnoha akcích v Kanadě, Mexiku, Kostarice, Portoriku a většině zemí západní, střední a východní Evropy. V roce 2010 byli účastníky folklorních festivalů v Šumperku a v Praze.

V roce 1982 soubor zahájil vlastní mezinárodní festival (www.mboro-international-folkfest.org). Pro rok 2024 je to 2.–9. června. Letošního ročníku se zúčastní kromě amerických souborů také náš soubor Jitřenka společně se soubory z Velké Britanie a z Polska.

Vedoucím souboru je Steve Cates.


Folklorní soubor JITŘENKA

Dolní Čermná

Hlavním impulsem pro vznik souboru Jitřenka byly právě Čermenské slavnosti. Těm až do roku 1995 chyběl domácí hostitelský soubor, a proto byl založen dětský soubor při Základní škole Vincence Junka v Dolní Čermné.

Za dobu svého trvání rozdávala Jitřenka radost z lidových tanců i písniček na domácí i zahraniční scéně (Slovensko, Polsko, Slovinsko, Chorvatsko, SRN, Lotyšsko, Itálie, Bulharsko, Kostarika aj.). Postupně se soubor z dětského souboru změnil na soubor dospělý.

Ve své tvorbě čerpá hlavně z původních pramenů podorlického regionu. Oživuje dávno zapomenuté tradice, např. v pásmech Čermenské štandrle či Svatojakubská noc.

Ve vlastních choreografiích Yvony Rybové se pravidelně objevují typické východočeské tance- mateníky, obkročáky, kalamajky a další regionální tance.

Po 25 letech od založení se k souboru přidalo několik nejstarších členů Jitřenky a došlo tak k přechodu dětského souboru přes mládežnický až na soubor dospělácký. Změnil se repertoár a díky tomu soubor prezentuje i náročnější choreografie. Soubor si vybudoval vlastní hudební doprovodnou muziku, kterou vede Eliška Spěváková.

Soubor nyní vede Stanislav Tejkl.


Vystoupení pro školy i pro veřejnost. Vstupné: zdarma