image

DVOŘÁKOVO KLAVÍRNÍ KVARTETO

Dvořákovo klavírní kvarteto patří mezi přední české komorní soubory.

event 2. 10. 2023 schedule 19:00 location_on Ottendorferova knihovna

Ctí nejlepší české interpretační tradice a na nich staví svůj osobitý hudební projev a specifický zvuk. Již studium členů ansámblu u dnes legendárních umělců ( Ivan Moravec, Josef Vlach – Vlachovo kvarteto, Petr Messieureur - Talichovo kvarteto, Milan Škampa – Smetanovo kvarteto, Miroslav Petráš – České trio) vtisklo všem členům ansámblu lásku a poctivý přístup ke komorní hudbě. V klavírním kvartetu se pak setkaly vyhraněné a silné osobnosti s mnohaletými zkušenostmi z významných a mezinárodně proslulých komorních souborů. (Slávka Vernerová se věnuje rovným dílem sólovému klavíru i komorní hudbě. Často spolupracuje s nejlepšími českými smyčcovými kvartety – Pražákovým, Haasovým, Zemlinským, Bennewitzovým a dalšími. Houslista Štěpán Pražák získal cenné zkušenosti jako primárius Českého filharmonického kvarteta. Violista Petr Verner byl 20 let členem Vlachova kvarteta Praha a violoncellista Jan Ždánský působil v triu Iuno a Kaprově kvartetu.)

Se souhlasem potomků Antonína Dvořáka a Dvořákovy společnosti soubor obdržel laskavé svolení užívat jméno „Dvořákovo klavírní kvarteto“. Po debutu na festivalu Pražské jaro následovala četná pozvání na významná česká i zahraniční pódia. Nedávno se kvarteto představilo v Londýnské Conway hall a na festivalu komorní hudby v Lutonu. Opakovaně se vrací na mistrovské kurzy do Cambridge. Kvartetu byla věnována díla významných českých skladatelů (Karel Janovický, Martin Hybler, Ondřej Kukal, Jiří Teml ad.). Dvořákovo klavírní kvarteto pravidelně natáčí pro rozhlas a televizi. V listopadu 2018 vydala firma Supraphon debutové CD s kompletními Dvořákovými klavírními kvartety. Zahraniční kritika jej hodnotí slovy: "...souzní jako kdyby spolu vyrůstali a interpretují hudbu Antonína Dvořáka jako kdyby ji měli v DNA... " V květnu 2019 získalo toto album nejvyšší ocenění prestižního francouzského časopisu Classica - SHOC de CLASSICA.

Úspěšné bylo i další album, které Dvořákovo klavírní kvarteto pro Supraphon natočilo. CD s kompletními Schumannovými kvartety obdrželo v lednu 2023 nejvyšší hodnocení dalšího francouzského kritického časopisu Diapason, a to všech 5 ladiček. Oba Schumannovy klavírní kvartety mj. zazněly v Dvořákově síni pražského Rudolfina v rámci sezóny Českého spolku pro komorní hudbu v prosinci loňského roku.Více zde: https://www.dvorakpianoquartet.cz/biography-biografie/biografie-cesky/

toll 150 Kč
pro členy KPH
toll 250 Kč
plná cena