image

Kristýna Podzimková - Petr Fiala a Ondřej Fencl (hudebně-poetický večer)

Jarní poetický večer na Světový den poezie!

event 21. 3. 2023 schedule 19:00 location_on Klub Tyjátr

Jarní poetický večer: Kristýna Podzimková, Ondřej Fencl a Petr Fiala

Básničky a písničky, zhudebněná poezie (Seifert, Hrabě, Skácel, Kainar...) Světový den poezie v klubu TyjátrHerečka Kristýna Podzimková kovaná v recitaci, klávesista a kytarista Ondřej Fencl zabydlený v muzice... a jako host básník (i když se mu tak neříká), který svou poetiku celoživotně spojil s písničkami Mňágy a Žďorp, Petr Fiala.


Hudebně-poeticko-divadelní projekt s cílem "rehabilitovat" poezii ve smyslu vrátit ji zpátky k lidem. Poezie je dnes za cosi archaického, cosi z časů našich babiček, případně z učebnic. Přitom vhodně zvolené básně Jaroslava Seiferta, Václava Hraběte nebo Jana Skácela jsou cosi, co si zamiluje každý vnímavý jedinec, pokud je mu to předestřeno jinak než jako povinná literatura z pera dávno nežijících soch. Seifert zejména k stáru psal o lásce z podobných úhlů jako dnešní dělníci pop music, jen při vší úctě k nim trochu vkusněji. "Já básničky píšu odmalička dodnes a nepřestává mě překvapovat, že když pošlete třeba smskou říkanku, která má duši, rezonuje to prakticky stoprocentně. A to není mnou, ale tím, že lidem prostě hezky podaná, zveršovaná emoce konvenuje, ba chybí a je jedno, jestli je člověku dvacet nebo šedesát," říká strůjce projektu, jedenačtyřicetiletý zpěvák a multiinstrumentalista Ondřej Fencl (m.j. spoluhráč Vladimíra Merty nebo Luboše Pospíšila).

Páteří projektu je kromě Fencla také všestranná herečka Kristýna Podzimková, rodačka z Rožnova, známá například z filmů Metanol, Guru, Bábovky, Absurdistán, Král Šumavy, ze seriálů Ochránce, Bez vědomí, Ulice... Recitaci si absolventka Janáčkovy konzervatoře vyzkoušela třeba v komponovaných pořadech s Hradišťanem.


KRISTÝNA PODZIMKOVÁ

Pochází z Rožnova pod Radhoštěm, kde od malinka chodila do folklórních souborů a dalších kroužků, které přirozeně vyústily ve studium na Janáčkově konzervatoři v Ostravě obor hudebně-dramatický pod vedením Marie Logojdové. Láska k folkloru ji chytla natrvalo. Po studium nastoupila do angažmá Těšínského divadla, kde dostala velké herecké příležitosti (Maryša, Skřivánek, Slunce pro dva, Motýli) a také cenu ředitele divadla Karola Suzsky. V roce 2008 si ji z celoevropského castingu vybral německý režisér Veit Helmer do hlavní role filmu Absurdistan, který pak úspěšně brázdil světové filmové festivaly, včetně legendárního Sundance Roberta Redforda. Další práce na sebe plynně navazovala. V Česku byla díky tomuto filmu pozvána na konkurz do seriálu Ulice a pět let pak strávila ve společnosti postavy They Nekonečné. Po roce pendlování mezi Českým Těšínem a Prahou se do hlavního města nakonec přestěhovala. Postupně začala hostovat v pražských divadlech, což trvá do dnes. Během sezóny hraje průměrně v pěti divadlech. Průběžně se objevuje v seriálech České televize i těch komerčních. Za nejvýraznější postavy z poslední považuje roli Ivety ve dvoudílném filmu České televize Metanol a roli Miluše v šestidílné minisérii Hbo Bez Vědomí. Hraje na klavír, cimbál,flétnu, za nejlepší hudbu považuje tu od The Beatles, ráda jezdí do Itálie, miluje dorty, černý čaj, Valašsko, čte faktografickou literaturu, chtěla by si zahrát s Bradem Pittem, oblíbeným hercem je Belmondo a obdivuje hrdiny odboje jako třeba Václava Morávka.


PETR FIALA

Frontman a téměř výhradní autor původně valašskomeziříčské skupiny Mňága a Žďorp. Zpěvák, kytarista, textař, skladatel, spisovatel, autor kultovních hitů jako jsou Hodinový hotel, Nejlíp jim bylo, Výhledově, Spaste svoje duše, Made In Valmez.


ONDŘEJ FENCL

Klavírista, kytarista, zpěvák, hudební manažer a publicista (nar. 8.8. 1981), dvacet sedm let frontmanem folk-rockového Hromosvodu, od roku 2007 kapelník, klávesista a manažer 5P Luboše Pospíšila a také kytarista Schodiště aneb dřívějšího Nahoru po schodišti dolů bandu; textař (Lenka Dusilová, Olympic, L. Pospíšil…); novinář (FSV UK - mediální studia).

Od jara 2011 spolupracuje s Vladimírem Mertou, později i s houslistou Janem Hrubým, participuje na nedávném comebacku Marsyas, od loňska vystupuje s Vaškem Koubkem. V roce 2018 vyšla u nakladatelství Galén kritikou ceněná sbírka Fenclových básní Všetečky.

Více na www.ondrej.fencl.cz

Předprodej vstupenek v síti SMS Ticket a v recepci KC Fabrika (Wolkerova alej 92/18)

Pro držitele Senior pasu platí 10% sleva na vstupném. Tuto slevu mohou uplatnit při nákupu vstupenky v recepci KC Fabrika. Při uplatnění slevy se musí držitel prokázat kartou Senior pas.

Pro držitele Rodinného pasu platí 20% sleva na vstupném. Tuto slevu mohou uplatnit při nákupu vstupenky v recepci KC Fabrika. Při uplatnění slevy se musí držitel prokázat kartou Rodinný pas.

toll 250 Kč
v předprodeji
toll 300 Kč
na místě

Vstupenky zakoupíte v síti smsticket a na recepci Fabriky