image

Svatováclavský vinný košt

Tradiční oslava vína a dobré hudby

event 23. 9. 2023 schedule 14:00 location_on horní část náměstí Míru

V rámci kulturního programu se na pódiu vystřídají tyto hudební formace:


14:10 a 15:00

Cimbálová muzika Slovácko

16:20

Klíč

17:50

Michal Horák a kapela

19:45

Ivan Hlas Trio

20:50

HolinkySvatováclavský vinný košt zahájíme ve 14:00


Cimbálová muzika Slovácko

Cimbálová muzika Slovácko vznikla v srpnu roku 2000 v Mikulčicích, ve vesnici, kde žil a působil proslulý skladatel lidových písní František Hřebačka, mnohým spíše známý pod jménem Fanoš Mikulecký. Název cimbálové muziky Slovácko nevznikl náhodou. Chtěli bychom krásu lidové písně uchovat i pro další generace a být pokračovateli tradic lidové hudby, které v naší obci již od 1. března 1965 úspěšně rozvíjí dnes již legendární cimbálová muzika „Slovácko“, vedená Přemyslem Líčeníkem.

Základem našeho repertoáru jsou lidové písně domovského regionu Podluží, které Vás potěší, pohladí po duši a vyvolají vzpomínku na „malovaný kraj“ Podluží. Rádi Vám také zahrajeme písně z dalších oblastí Moravy, Čech, Slovenska či Maďarska. Mimo standardní repertoár cimbálové muziky, lidové písně a orchestrální skladby, hrajeme také známé světové a filmové melodie.

V původním plánu bylo také vystoupení Jožky Šmukaře. Vinou našeho komunikačního šumu však letos Jožka nevystoupí. Omlouváme se a jeho vystoupení uskutečníme buď formou koncertu ve Fabrice nebo na některém z dalších ročníků Svatováclavského vinného koštu. Děkujeme za pochopení.


Klíč

K L Í Č je známá a úspěšná folková skupina, která na české hudební scéně působí již úctyhodných 41 let a jejíž písně jsou ponejvíce inspirovány středověkými a renesančními tématy a motivy. V tvorbě kapely je však možno slyšet i moderní folkové náměty, náznaky současného šansonu a lidových písní, ale také tvůrčí postupy používané v klasické hudbě – a občas např. i cikánské melodické prvky apod.

Kromě stovek úspěšně odehraných koncertů má skupina KLÍČ na svém kontě i devět profilových – převážně autorských – hudebních alb (k tomu pak navíc i jedno DVD album), několik úspěšných sólových televizních recitálů (i spoustu menších televizních vystoupení) – a dá se říci, že některé písně skupiny KLÍČ již téměř zlidověly.

Kapela během svojí existence získala i mnohá významná hudební ocenění: z těch největších jsou to především dvě Zlaté desky za první dvě profilová alba kapely, dalšími jsou pak Divácká, Autorská a Zlatá Porta – a opravdu velkým úspěchem je určitě i to, že jedna z nejznámějších skladeb skupiny – píseň „Omnia vincit amor“ – byla v roce 2000 ve velké divácké anketě Českého rozhlasu nazvané „Zlatý tucet“ zařazena mezi dvanáct nejoblíbenějších folkových písní 20. století…


Michal Horák a kapela

Ahoj, já jsem Michal a jsem písničkář. Je mi 25 let, ačkoliv prej vypadám na padesát. Píšu písničky o věcech, co mě baví, a doprovázím se u toho nejčastěji na klavír nebo kytaru. Lítám z žánru do žánru, ale myslím, že to je všechno hlavně folk. V nejlepších letech jsem vyhrál několik talentových soutěží a od čtrnácti let koncertuju všude možně. V roce 2021 jsem vyhrál Objev roku v anketě Zlatý Slavík a o rok později jsem byl nominován na hudební Cenu Anděl v téže kategorii. Taky jsem vydal několik singlů, jejichž počet vjůs na YouTube sahá až za 30 milionů, z čehož mám velkou radost. Na podzim roku 2019 jsem si vydal svoje první album s prozíravým názvem „Michalovo cédéčko“ a na podzim roku 2021 “Michalbum”, na čemž je vidět, že mi názvy alb stále nejdou. Na podzim roku 2023 vychází deska třetí, tak uvidíme. Jo a taky jsem slavnostně dokončil magisterské studium na pedagogické fakultě Karlovy Univerzity. Tak se třeba stavte na koncert nebo si něco poslechněte, budu rád! Pěkný den vinšuju, Michal


Ivan Hlas Trio

Komorní sestava fungující už nějaký čas kolem písničkáře Ivana Hlase. V nádherných aranžmá, zdobených virtuózní hrou na akustické nástroje nejlépe vyniknou Hlasovy písně, založené na vyváženosti hudby a poezii textů. Hudebníci nejsou na naší scéně žádnými nováčky, jejich radost z přímo předané muziky je pověstná. Kořeny ovlivňující hudbu tria jdou od hospodského blues, městských balad, rokenrol, až po melodické názvuky různých etnik. Je to hudba v dobrém slova smyslu lidová. V triu Ivana Hlase doprovázejí kytarista Norbi Kovács a violoncellista Jaroslav Olin Nejezchleba.


Holinky

Koncert kapely hrající klezmer, swing, balkánský a romský folklor. Muzikanti z Holinek, ač různého žánrového zaměření, setkali se na pražské hudební scéně, by sobě zahráli různou hudbu světovou. Svůj rozličný repertoár předvádějí na koncertech, snových představeních, v masopustních průvodech či jiných veselicích. Ve složení tuba, bicí, akordeon, klarinet a housle potěší každý večírek, jakož i podtrhnou romantickou situaci tzv. tanečního ploužení.vstupné zdarma