image

Jazzpot 2024

Druhý ročník jazzového festivalu. Uvidíte špičkové muzikanty, zažijete jam session a můžete se zúčastnit jazzových dílen.

event 17.–18. 5. 2024 location_on Fabrika, Tyjátr, Trám

17. a 18. května proběhne v sále kulturního centra Fabrika a v klubu Tyjátr ve Svitavách již druhý ročník jazzového festivalu Jazzpot. V rámci programu uvidíte špičkové muzikanty, jejichž jména jsou známá i za hranicemi české republiky.

open_in_new Tisková zpráva
open_in_new Plakát - teaser
open_in_new Informační leták

Instagram
Facebook


Koncert / 17. května / Fabrika / 19:00
Dorota Barová Trio

Violoncellistka a zpěvačka Dorota Barová je vedle své úspěšné sólové dráhy známá především z dua Tara Fuki, jazzové kapely Vertigo či projektu členů kapely Korben Dallas, Tugriki, a také je stálou členkou kapely Anety Langerové. V současné době má ve své diskografii dvě autorská alba: debutové Andělem oceněné album ILUZJA a současnou novinku DOTYK. Nové album přináší kolekci autorských písní a textů, které nahrála v triu s kytaristou Miroslavem Chyškou (Illustratosphere, J.A.R., Sexy Dancers) a baskytaristou Milošem Klápštěm (Aneta Langerová, MarZ, Janoušek-Wroblewski Quartet, Beata Hlavenková). Celé album je nazpívané v polštině a kromě jejích vlastních textů je na něm také zhudebněná báseň oblíbeného polského básníka Krzystofa Kamila Baczyńského, jedním textem přispěla polská autorka a novinářka Teresa Drozda. Svojí intimní náladou a rafinovanou jednoduchostí nové album volně navazuje na předchozí Iluzju. A právě v sestavě s Miroslavem Chyškou a Milošem Klápštěm zavítá Dorota Barová i k nám do Fabriky.

https://youtu.be/9-RjmW64OmI
https://dorotabarova.webnode.cz/

Ochepovsky Project

Ansámbl Ochepovsky Project byl založen roku 2016 a poměrně rychle zaujal svou žánrovou eklektičností a výjimečným souzněním hráčů. Žánrově nezařaditelná tvorba mísí prvky jazzu, neo-soulu, hip hopu i popu. Kromě tuzemských pódií zaznamenala formace četné úspěchy v zahraničí s koncerty v Německu, Polsku či Slovensku. Sestava, která v sobě vždy koncentrovala vynikající hráče české jazzové a alternativní scény, se postupně ustálila na formaci: cellista Šimon Marek, trumpetista Miroslav Hloucal, saxofonista a klarinetista Petr Kalfus, klávesista Jan Aleš, baskytarista Ondřej Hauser a bubeník Michal „Kolouch“ Daněk. Roku 2016 vyšlo album I’m the Wind, o tři roky později navázali sedmi-písňovým live EP Take Care of Me. Od roku 2021 vystupuje s kapelou turecká zpěvačka ILÆY. Kromě tuzemských pódií zaznamenala formace četné úspěchy v zahraničí s koncerty v Německu, Polsku či Slovensku. Po osmi letech činnosti kapela bohužel ukončuje svou kariéru a loučí se s fanoušky novinkovým siglem Satellite a třemi posledními koncerty. Máme štěstí, že jednou z těchto tří zastávek je i naše Fabrika.

https://youtu.be/eyjg8Tv5T1w
https://youtu.be/VTVbx-ntjh4
https://www.ochepovsky.com/

Vstupné: 300,- Kč
Stolová úprava sálu, bez místenek.


Koncert / 18. května / Tyjátr / 17:00
HLASkontraBAS

Ridina Ahmedová začínala svou hudební cestu zpíváním standardů po jazzových klubech, ale po chvíli ji tato žánrová škatulka začala být těsná. V roce 2003 se tedy odhodlala k tomu, o čem už dlouho snila: zkusit obstát na jevišti sama. Za sólový projekt Hlasokraj, kombinující projekci a živý koncert, získala ocenění Next wave v kategorii Objev roku. V roce 2006 vyšlo úžasné sólové CD Hlasem. V současné době vystupuje občas sama, především ale v duu s basistou Petrem Tichým jako HLASkontraBAS. Petr Tichý se během studia na Konzervatoři Jaroslava Ježka propojil s pražskou jazzovou scénou, kde v podstatě působí dodnes. Kromě jazzu (např. Marek Novotný Quintet, Paul Novotny Trio) se věnuje i elektronickým projektům – hostoval na albu Bingriwingri bratří Orffů, podílel se na albech i koncertním provedení projektů Floex, je dlouholetým členem skupiny Alvik a spolupracoval se slovenskými Veneer. Doprovázel a doprovází řadu zpěvaček, mj. Tonyu Graves, Feng Jun Song a další. Po mnoha letech, kdy se Ridina s Petrem potkávali v různých sestavách, nazrál čas zkusit hrát autorskou hudbu jen takhle ve dvou, akusticky, čistou, obnaženou a bez obvyklého vystlání dalšími doprovodnými nástroji. I když popravdě hrají spíš ve třech – je tu ještě Loopstation, přístroj umožňující vrstvit přes sebe stopy kontrabasu i hlasu.

https://youtu.be/X_cguAfz41g

https://youtu.be/0rpRi8fny2Q
https://hlaskontrabas.cz/

Vstupné zdarma.


Koncert / 18. května / Fabrika / 19:00
Petr Hapka a jeho potměšilí hosté

Petr Hapka byl český hudebník, skladatel populární a filmové hudby, zpěvák a dirigent. Koncert mapuje hudební tvorbu Petra Hapky. Připomene nejen ranou písňovou tvorbu pro Hanu Hegerovou, ale také jeho spolupráci s největším tvůrčím partnerem Michalem Horáčkem. Během večera zazní i filmové melodie. Ke spolupráci jsou přizvané osobnosti, které Hapkovy písně interpretovaly v jeho posledním velkém projektu Kudykam. V alternacích vystoupí Kateřina Marie Tichá, Petra Hřebíčková, Hana Holišová, Lenka Nová, Ondřej Ruml, Veronika Khek Kubařová, Jan Maxián, Jan Sklenář, Xavier Baumaxa, Naďa Válová, Jana Lota a další. Zpěváky doprovodí orchestr sólistů v nastudování Petra Maláska.

https://youtu.be/ayMBKJ7tCJc
https://www.vm-art.cz/porady/petr-hapka-a-jeho-potmesili-hoste_4

Vstupné: 590,- Kč (sál), 550,- Kč (balkon a přístavky).
Vstupenky


Jam session / 18. května / Tyjátr / 21:15

Jam session v alternativním klubu Tyjátr, která proběhne po skončení koncertu Petr Hapka a jeho potměšilí hosté, je zčásti koncipována jako prezentace práce účastníků jazzových dílen Jazzpot 2024. Jam session povedou hudebníci z jazz/fusion kapely Blue Apple, kteří jednotlivé dílny vedou. To ale neznamená, že si nemůžete přijít zahrát na jeviště spolu s nimi. Jam session je otevřená pro všechny, kteří mají rádi jazz a mají chuť si jen tak zajamovat.

Jazzové dílny

Jazzpot ale není jen hudebním festivalem se zajímavými koncerty. Je také jazzovým workshopem. Muzikanti z kapely Blue Apple v průběhu soboty povedou hudební dílny zaměřené na jednotlivé nástroje či skupiny nástrojů: basa, bicí, kytara, klavír a dechové nástroje (trubka a saxofon). Unikátní dílnu, věnovanou nejen jazzovému vokálu, povede Ridina Ahmedová. Obsahem dílen je hra v kolektivu s důrazem na improvizaci a jazzový feeling. Podmínkou pro přihlášení je, že účastník již dobře ovládá zvolený nástroj. Kapacita jednotlivých dílen je limitována počtem 10 účastníků. Výsledky jazzových dílen budou prezentovány na jam session v Tyjátru po skončení koncertu Petr Hapka a jeho potměšilí hosté. Jam session je ale otevřená pro všechny milovníky jazzu a improvizace, kteří by si rádi přišli zahrát!

Účastnický poplatek: 1 200,- Kč
Poplatek zahrnuje práci s lektory v dílnách, stravu, ubytování a vstupné na páteční koncert
Přihláška na dílny

Kytarová dílna

Vede: Jakub Vávra
Jakub Vávra se věnoval hudbě nejprve ve hře na trubku na ZUŠ, kterou ovšem pro zdravotní komplikace nedokončil. Následující kroky k hudbě již vedly skrze sbor KOS, se kterým vystupoval v Kanadě, Holandsku, Belgii a dalších evropských zemích. Jako hudebník a zpěvák působil v souboru složeném z absolventů SPgŠ a VOŠP Litomyšl, se kterým odehrál cca 100 repríz muzikálů Jesus Christ Superstar a Balada pro banditu. Dále se věnoval jazzové a swingové hudbě jako kytarista v Big Bandu IŠI Krejčí, New Street Band, MasturBand, KouBand a sólových projektech. Působil jako ředitel a dramaturg festivalu Jazz4Ol. Nejvíce aktivní je v kapele Blue Apple, pro kterou skládá. Vystupuje s improvizační skupinou O.LI.V.Y. a příležitostně doprovází další divadelní skupiny. Kytaru a jazz studoval především jako samouk a s konzultacemi u Viléma Spilky, Jana Přibyla, Olka Manasterskeho, Jakuba Červenky a Mariana Friedla.

Anotace dílny:
Dílna je určena všem hudebníkům, kteří mají zájem objevovat něco nového. Podmínkou je hlavně zájem o jazzovou kytaru, základní znalosti kytarového hmatníku, stupnice C dur a akordů. Workshop se v první části zaměří na doprovodnou jazzovou a swingovou kytaru a možnosti rytmických variací, jako i na souhru v rámci rytmické sekce. Dále se budeme věnovat tzv. shell chords a jejich obratům společně s vedením voicingů v kontextu harmonického a melodického postupu skladby. Na tento základ navazuje analýza harmonických funkcí a improvizace. Vše bude demonstrováno na konkrétních skladbách. Vycházet přitom budeme primárně ze znalosti C dur, od které je možné vše jednoduše odvodit. Make music, play jazz!!!

Dechová dílna

Vede: Lubomír Pluskal
Na trubku se učil hrát pod vedením Martina Zajíčka v Olomouci, a už během studia na ZUŠ začal působit na olomoucké scéně v kapelách a uskupeních různého žánrového zaměření (například dixieland Swing Band Klasik, olomoucké bigbandy – Big Band Žerotín, New Street Band, Big Band IK, nebo například dechový orchestr Harmonie Šternberk, se kterým se účastnil několika mezinárodních soutěží). Jako hudebního nadšence jej však již během posledních ročníků ZUŠ zaujala hudební improvizace, ve které se postupně díky poslechu mnoha hudebních žánrů (ne pouze jazzu) a experimentaci s vlastním zvukem nezávisle zdokonaloval a vybudoval si tak velmi osobitý hudební projev a přístup k improvizaci, který uplatnil nejprve právě ve výše zmíněných kapelách. V současné době působí především v kapele Blue Apple, příležitostně hostuje i v jiných Olomouckých uskupeních a je pravidelným účastníkem olomouckých jam sessionů.

Anotace dílny:
Dílna bude věnována obecné roli melodického nástroje v jazzové kapele, vedení a frázování melodické linky v závislosti na stylu skladby, popřípadě souhře více melodických nástrojů v jedné skladbě. Dále si vysvětlíme základy improvizace, přístup k ní, stavbu jazzového sóla, případně další výrazové prvky v improvizaci používané (bude uzpůsobeno jednotlivým typům nástrojů a především úrovni účastníků dílny). Hlavní důraz bude kladen na praktické ukázky a hlavně zapojení všech účastníků, aby si mohli improvizaci ve všech typech jazzových standardů vyzkoušet (bude samozřejmě záležet na čase a počtu účastníků). Následně nazkoušíme vybrané jazzové standardy na večerní společný jam session.

Bicí dílna

Vede: Roman Mlynář
Roman Mlynář vystudoval hru na bicí nástroje na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, absolutorim pak na Konzervatoři Evangelické akademie v Olomouci. Dále nastoupil na HAMU v Praze, kterou záhy opustil, protože se chtěl věnovat jiným hudebním stylům. Teoretické základy si prohloubil na tříletém studiu oboru muzikologie v Olomouci. Spolupracoval s různými umělci a kapelami (Venefica, Kašpárek v rohlíku, Věra Špinarová, Pavel Novák, Standa Hložek, Flash The Readies, Nylon Jail, Galia Brothers, Slezské divadlo, Slovácké divadlo...). V současné době působí ve skupinách Blue Apple, Natálie Tichánková & 4Good, Jamr’s, v muzikálech Moravského divadla (Starci na chmelu, Donaha).

Basová dílna

Vede: Vojtěch Švarc
Vojtěch Švarc je olomoucký baskytarista a trombonista působící v mnoha kapelách a projektech, jako je Blue Apple nebo Martyans. Jeho hudebním přístupem je nespoutanost a experiment přesahující žánry, nejvíce inspirace však čerpá z jazzu a jeho fúzí. Vojtěch Švarc je nejen zdatným improvizátorem, ale i skladatelem. Kromě pestrých autorských skladeb tvoří např. big bandové aranže.

Anotace dílny:
Workshop bude věnován tvorbě basové linky v jazzu a improvizaci obecně. V první části workshopu se účastníci seznámí se základy jazzu – jak funguje swingový rytmus? Jaká základní harmonická schémata se v jazzu vyskytují? Jak frázovat melodii a sóla? Poté budou vysvětleny základy improvizace a sólování. Vše bude demonstrováno názorně a přizpůsobeno úrovni účastníků. V druhé části budou účastníci trénovat konkrétní jazzové standardy, které společně zahrají večer na jam sessionu.

Klavírní dílna

Vede: Tomáš Vyšinka
Hudbě se věnuji již od útlého věku. Přestože jsem na své cestě měl spousty učitelů, vždy mě však zajímal můj vlastní přístup, pohled a pocit k poznávání hudby. Díky tomu a díky mé 10ti leté učitelské praxe dokážu vysvětlit problematiku z více úhlů pohledu tak, aby žák našel svou cestu a pochopení po tom, co ho zajímá. Rád přistupuji k výuce jak rozumem(teorie) tak i srdcem(pocity, emoce).
Workshop přizpůsobím vašim potřebám dle technické úrovně a hudebním znalostem.
Od bluesové 12tky, pentatoniky, frázování, rytmu, základní harmonie, improvizace až po složitější akordy, jejich voicingy, upper structures, kvartové akordy, modální stupnice a jiné stupnice, komplexnější harmonické funkce, kreativní přístup v improvizaci…
Vše si ukážeme na praktických příkladech.
Bude záležet na vás, v jaké konstelaci se sejdeme :).
Naučíme se také jeden či dva jazzové standardy, které si v druhé části workshopu vyzkoušíte s celou kapelou. Kdo bude mít zájem, může si vyzkoušet i spontánní free jam.
Budu se na vás moc těšit.
Tom

Současnost:
Nahrávací studio TA-Musica - producent, nahrávání, mix, master
ZUŠ Fantazie Olomouc - učitel klavíru, kytary a hudební nauky
Soukromá výuka TadyToMáš! - učitel klavíru, kytary, ukulele a baskytary
Spolupráce s muzikálovým zpěvákem Ondřejem Králem
Blue Apple - kapela, vlastní tvorba (jazz. Funk, fusion)
Hamanaca - kapela,vlastní tvorba (Soul, R&B, Pop)
Projekt Tady To Máš (youtube lekce na klavír)

Zkušenosti:
ZUŠ Žerotín (klavír, akordeon), Hudební Institut (učitel), Moravské divadlo Olomouc (Šakalí léta, Amadeus), korepetitor baletních tréninků MDO, aranže pro Big Band Žerotín a New Street Band, improvizační divadlo IMPRA, improvizační divadlo O.LI.V.Y. , kapely: Messenjah, Blues Power, True Colors, Los Playboys, Jamr’s.

Hlasová dílna

Vede: Ridina Ahmedová
Ridina Ahmedová začínala svou hudební cestu zpíváním standardů po jazzových klubech, ale po chvíli ji tato žánrová škatulka začala být těsná. V roce 2003 se tedy odhodlala k tomu, o čem už dlouho snila: zkusit obstát na jevišti sama. Za sólový projekt Hlasokraj, kombinující projekci a živý koncert, získala ocenění Next wave v kategorii Objev roku. V roce 2006 vyšlo sólové úžasné CD Hlasem. V současné době vystupuje občas sama, především ale v duu s basistou Petrem Tichým jako HLASkontraBAS. Je autorkou a spoluautorkou hudby k několika divadelním představením, naposledy se na velikém exteriérovém divadelnímu projektu La Niňa – Obří loutky v Plzni v roce 2015. Hostovala při nahrávání hudby k několika filmům, spolupracovala s řadou dalších hudebníků. Byla přizvána na řadu koncertů, jako host si v roce 2008 zazpívala společnou improvizaci s Bobby McFerrinem.

Anotace dílny:
Co během dopolední hlasové dílny zažiješ? Seznámíš se se svým hlasem. Zjistíš, že hlas není jen zpěv nebo mluvená řeč. Vyzkoušíš si různé hlasové hry a cvičení. Zjistíš, jak unikátním klíčem k sobě samému může hlas být. Hlas používáme denně, ale co o něm vlastně víme? Zpívání je v dnešní společnosti považováno za něco, co přísluší jen těm, kteří to takzvaně „umí“ – díky tomu se velká část lidí osměluje zpívat nanejvýš v koupelně, v autě nebo se svými dětmi. Práce s hlasem je přitom přirozeným, uvolňujícím, radostným a obohacujícím zážitkem. Dílna vytváří prostor pro sebepoznání a pro zážitek z hudby, která vzniká i z jednoduchých cvičení a zadání, která zvládne každý. Pozvolným posouváním se od ticha, dýchání přes poslouchání svého hlasu, hry a cvičení účastníci často dojdou k vlastnímu překvapení až ke zpívání jako přirozenému pokračování společné práce. Vhodné pro účastníky všech úrovní včetně začátečníků – na míře zkušenosti nezáleží.


Doprovodné výstavy

Jazzpot je také místem, kde můžete zhlédnout dvě výstavy spojené s jazzovou hudbou. První z nich je výstava fotografií Martina Zajíčka s názvem Momenty v Jazzu, která zachycuje významné české i zahraniční muzikanty v olomouckém Jazz Tibet Clubu. Najdete ji ve foyer, v pasáži a ve třetím patře kulturního centra Fabrika. Druhá výstava nese název Fotky nejen jazzové, strunné, zpěvné, žesťové a jde o soubor fotografií zachycený objektivem Vladislava Steinbauera. Naleznete ji v prostorách budovy kina a divadla Trám.

Jazzpot je ale především o setkávání a o lidech, kteří mají rádi (nejen) jazzovou hudbu. Tak přijďte, protože bez Vás návštěvníků to rozhodně nebude ono.
Těšíme se na vás.