image

Jazzpot

Jazzový festival a dílna ve Svitavách.

event 14.–15. 4. 2023 location_on Fabrika, Tyjátr

14. a 15. dubna proběhne v sále kulturního centra Fabrika a v klubu Tyjátr ve Svitavách první ročník jazzového festivalu Jazzpot. V rámci programu máte možnost vidět opravdu špičkové muzikanty, jejichž jména jsou známá i za hranicemi naší republiky.

open_in_new Tisková zpráva
open_in_new Plakát - teaser
open_in_new Informační leták

Celofestivalová vstupenka

Celofestivalová vstupenka vás opravňuje ke vstupu na oba slavnostní koncerty:
14. 4. / Nikol Bóková Quartet / Sisa Feher & KHI
Bez místenky.
15. 4. / Dan Bárta & Illustratospehere – Němá éra Tour 2023
Bez místenky v řadě 1–4.
Celofestivalová vstupenka: 600,- Kč


Koncert / 14. dubna / Fabrika / 19:00
Nikol Bóková Quartet

Nikol Bóková, držitelka hudební ceny Anděl v kategorii jazz za album Prometheus, je brilantní klavíristka a skladatelka, která ve svém umění silně přesahuje hranice hudebních světů. Její tvorba čerpá z celoživotního studia klasické interpretace a spolu s tím kombinuje prvky jazzu, popu, moderního rocku a minimalismu.
Své poslední album Elements, které přijede představit, začala skládat jako sólovou desku, stojící čistě na klavíru. „Když jsem měla prakticky připravených asi sedm skladeb, tak jsem ve věci jménem A Diamond Substance začala slyšet kontrabas. Pak jsem někde zase začala zřetelně slyšet Michała Wierzgońe na bicí nebo Davida Dorůžku na kytaru. Všechno začalo růst a já začala cítit, že to nebude sólová deska,“ říká Bóková. Výsledné dílo je tedy ukotveno v jazzu, ale bohatě čerpá také z klasické hudby, post-rocku a minimalismu.
Kromě obvyklých spoluhráčů, kterými jsou Michał Wierzgoń (bicí) a Martin Kocián (kontrabas), přijede s Nikol i kytarista David Dorůžka, který studoval skladbu a improvizaci na Berklee College of Music a hrál s takovými jmény jako např. Jorge Rossy nebo Tiger Okoshi.

https://youtu.be/VWQf8ogDwuM
https://www.nikolbokova.com/

Sisa Feher & KHI

Zpěvačka a multiinstrumentalistka Sisa Fehér nám přijede představit svoje poslední album „KHI“, které nahrála v Kodani při studiu prestižního magisterského oboru European Jazz Master v roce 2021. Doprovodí ji šestičlenný ansámbl složený z předních hudebníků československé jazzové scény: Vojtěch Procházka (piano), Miloš Klápště (kontrabas), Marek Urbánek (bicí), Oskar Török (trubka), Miroslav Hloucal (křídlovka) a Štepán Janoušek (trombón).
Pro celé album je určující netradičně složená dechová sekce, která vytváří nádherně měkký a občas až syntezátorový harmonický efekt a originálně tak dobarvuje kompozice založené na basových rifech. To vše je pak ideálním podkladem pro vášnivý až syrový pěvecký projev Sisy Fehér.

https://youtu.be/Hig_CMCnEUI
https://youtu.be/OY5-T1q_hQQ
https://www.sisafeher.com/

Vstupné: 250,- Kč
Stolová úprava sálu, bez místenek.
Vstupenky


Koncert / 15. dubna / park (ze nepříznivého počasí Tyjátr Svitavy) / 15:30
XXLive

Pouliční akustickej nářez, groove jízda na dvě španělky a bednu vod whiskey a tak trochu tibetskýho hrdelního zpěvu… songy o lásce a temnejch zákoutích duše, leopardí skok hořící obručí hudby…
Kapela vymykající se žánrovým zařazením zahraje ve složení: Pjeer van Eck (zpěv, akustická kytara), Pietro Zatliáni (akustická kytara, vokál) a Petr Kamiš (cajon, činelový set).

https://youtu.be/zul0lZ9eXyw
https://www.facebook.com/xxlive

Blue Apple

Blue Apple je mladá a nadějná kapela z Olomouce, která propojuje instrumentální složku se zpěvem a pestrými rytmickými prvky. Organicky propojuje liché rytmy a beaty se zpěvnými melodiemi. Tvorba kapely se vyznačuje nespoutaností hranic a žánrů, což je dáno autorským přístupem většiny členů kapely a propojováním zdánlivě nepropojitelného. Jednotlivé skladby jsou protkány melodickými linkami, které odkazují k moravským kořenům, doplněné o groovy inspirované soulovou a jazzovou hudbou.

https://youtu.be/L5kZfS-tp0Y
https://blueapplemusic.cz/

Vstupné zdarma.


Koncert / 15. dubna / Fabrika / 19:00
Dan Bárta & Illustratospehere – Němá éra Tour 2023

Dan Bárta, jedenáctinásobný držitel Ceny Anděl v kategoriích Zpěvák roku a Zpěvák čtvrtstoletí, se zapsal v devadesátých letech do širokého povědomí s kapelou Alice a účinkováním v muzikálu Jesus Christ Superstar. Stal se také neodmyslitelnou součástí kapely J.A.R. V roce 2000 překvapil fanoušky s vlastní skupinou Illustratosphere, se kterou vydal dosud pět řadových alb. Kapela přijede ve složení: Filip Jelínek (klávesy), Miroslav Chyška (kytary), Martin Valihora (bicí) a Robert Balzar (basová kytara, kontrabas). Koncertní turné v roce 2023 bude věnováno především návratu k dlouho vyprodanému debutovému eponymnímu albu, které znovu vychází v reedici. Dan Bárta & Illustratosphere okouzluje posluchače napříč generacemi i hudebními žánry již více než dvacet let!

https://youtu.be/46w4XVTLQdc
https://danbarta.cz

Vstupné: 450,- Kč.
Sezení je na místenky. První čtyři řady sálu jsou blokovány pro držitele celofestivalových vstupenek.
Vstupenky


Jam session / 15. dubna / Tyjátr / 21:00

Jam session v alternativním klubu Tyjátr, která proběhne po skončení koncertu Dana Bárty & Illustratosphere, je zčásti koncipována jako prezentace práce účastníků jazzových dílen Jazzpot 2023. Jam session povedou hudebníci z jazz/fusion kapely Blue Apple, kteří jednotlivé dílny vedou. To ale neznamená, že si nemůžete přijít zahrát na jeviště spolu s nimi. Jam session je otevřená pro všechny, kteří mají rádi jazz a mají chuť si jen tak zajamovat. A kdo ví, možná dorazí i muzikanti z Illustratosphery a Sisa Fehér.

Jazzové dílny

Jazzpot ale není jen hudebním festivalem s množstvím krásných koncertů. Je také jazzovým workshopem. Muzikanti z kapely Blue Apple v průběhu soboty povedou hudební dílny zaměřené na jednotlivé nástroje či skupiny nástrojů: rytmika (basa a bicí), kytara, klavír a dechové nástroje (trubka a saxofon). Zcela ojedinělou dílnu, věnovanou nejen jazzovému vokálu, povede Sisa Fehér. Obsahem dílen je hra v kolektivu s důrazem na improvizaci a jazzový feeling. Podmínkou pro přihlášení je, že účastník již dobře ovládá zvolený nástroj. Kapacita jednotlivých dílen je limitována počtem 10 účastníků. Výsledky jazzových dílen budou prezentovány na jam session v Tyjátru po skončení koncertu Dana Bárty & Illustratosphere. Jam session je ale otevřená pro všechny, kteří by si rádi přišli zahrát!

Účastnický poplatek: 1 000,- Kč
Poplatek zahrnuje práci s lektory v dílnách, stravu, ubytování a vstupné na všechny koncerty
Přihláška na dílny


Doprovodné výstavy

A v neposlední řadě je Jazzpot i místem, kde můžete vidět dvě krásné výstavy spojené s jazzovou hudbou. První z nich je výstava fotografií Martina Zajíčka s názvem Momenty v Jazzu, která zachycuje významné české i zahraniční muzikanty v olomouckém Jazz Tibet Clubu. Najdete ji ve foyer, v pasáži a ve třetím patře kulturního centra Fabrika.
Druhá výstava nese název Letní jazzová dílna Karla Velebného a jedná se o cyklus panelů věnovaný nejstarší české jazzové dílně ve Frýdlantu a její historii. Zpracovala ji Anežka Pokorná a vidět ji můžete ve druhém patře budovy kina Vesmír před vstupem do divadla Trám.

Jazzpot je ale také o setkávání a o lidech, kteří mají rádi (nejen) jazzovou hudbu. Tak přijďte, protože bez Vás návštěvníků to nebude ono.
Těšíme se na vás.